Oszczędzanie zawsze się opłaca

Tylko co trzeci Polak stara się regularnie odkładać chociaż drobną część pieniędzy w celu budowania oszczędności. To wynik, który pokazuje, że ciężko przychodzi nam oszczędzanie i wiedza z tego zakresu jest wciąż za mała w naszym społeczeństwie. Budowanie poduszki finansowej, czy oszczędzanie na przyszłość zapewniają większą świadomość dotyczącą finansów i budżetu. Dodatkowo oszczędzanie niesie za sobą same atuty, nawet jeżeli oferty banków skierowane do oszczędzających nie gwarantują wysokich zysków. Zapewniają jednak zabezpieczenie gotówki przed wpływem inflacji, a także zbyt impulsywnych zakupów czy zachcianek, które często okazują się zbędne. Warto zatem dostrzec zalety zarówno oszczędzania jak i korzystania z lokat terminowych lub kont oszczędnościowych.

Czy musisz mieć cel oszczędzania?

Eksperci z dziedziny oszczędzania podkreślają, że oszczędzanie przychodzi z większą łatwością gdy mamy wyznaczony cel. Odkładanie systematycznie pieniędzy i chęć osiągnięcia konkretnej kwoty dodaje motywacji i pozwala na większą satysfakcję. Warto jednak wyznaczyć sobie także mniej konkretny cel jakim będzie odkładanie pieniędzy na przyszłość. Choć to bardzo ogólny cel z pewnością pozwoli na ogromny komfort zarówno dla Ciebie jak i Twoich najbliższych.

Myślenie o przyszłości ma same zalety, zabezpieczając się dodatkowymi środkami finansowymi możesz mieć pewność, że nie zaskoczą Cię większe wydatki czy całkowicie niespodziewana sytuacja, która będzie wymagała wsparcia finansowego. Oszczędności stanowią poduszkę finansową, która zagwarantuje Ci bezpieczeństwo nawet w kryzysowej sytuacji.

Pamiętaj, że świadczenia emerytalne są niewielkie i finalnie co miesiąc otrzymywać będziesz zaledwie ułamek tego co obecnie wpływa do Twojego budżetu. Praktycznie jedynym rozwiązaniem jest odkładnie oszczędności i inwestowanie ich. To cel, który warto sobie postawić i dążyć do zabezpieczenia finansowego na stare lata.

Jak zabezpieczyć oszczędności?

Odkładnie pieniędzy do szuflady, lub pozostawienie ich bez opieki na tradycyjnym rachunku bankowym może przynieść więcej szkody niż korzyści. Pod wpływem inflacji Twoje pieniądze tracą na swojej wartości, możesz jednak zabezpieczyć je wybierając produkty dedykowane oszczędzającym. Oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych nie jest wysokie jednak zapewnia stały przyrost oszczędności, gwarantując ich bezpieczeństwo.

Nie inwestując w żaden sposób pieniędzy narażasz się także na to, że z czasem wydasz je bez większego celu w przypływie chwili. Warto pamiętać o planowaniu budżetu i zarządzaniu nim świadomie. Dzięki temu nie tylko uchronisz się przed nieprzemyślanymi zakupami ale także łatwiej znajdziesz fundusze, które będą mogły zasilić Twoje oszczędności.

Ogromny wybór wśród lokat bankowych pozwala na dostosowanie usługi do własnych potrzeb. To całkowicie bezpłatne, a założenie samej lokaty trwa najczęściej kilka minut i możliwe jest zawarcie umowy online. Jeżeli szukasz najlepszych ofert koniecznie zapoznaj się z produktami, które zajmują wysokie miejsca w rankingu lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych. Możesz całkowicie bezpłatnie porównać najwyżej oprocentowane oferty dla oszczędzających i wybrać coś dla siebie.