Konto oszczędnościowe - najważniejsze informacje

Chcesz oszczędzać ale nie lubisz pozbawiać się możliwości skorzystania z odłożonych pieniędzy? Konto oszczędnościowe może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że dobrze poznasz jego zalety i wady. Zastanów się czego oczekujesz od produktu z jakiego skorzystasz, dzięki temu łatwiej dostosujesz usługę do swoich potrzeb.

Konto oszczędnościowe jest doskonałym uzupełnieniem standardowego rachunku osobistego. Łączy w sobie cechy zarówno konta indywidualnego jak i lokaty terminowej. Środki znajdujące się na tego typu koncie systematycznie zostają zwiększone o wartość naliczonych odsetek. Większość banków oferuje comiesięczną kapitalizację zysku i stały dostęp do oszczędności. Z konta oszczędnościowego najczęściej korzystają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i starają się zgromadzić większy kapitał, wpłacając na konto systematycznie określoną kwotę. Dodatkowo wiele osób, zniechęconych niskim oprocentowaniem wśród lokat, szuka w promocyjnych kontach oszczędnościowych alternatywnego sposobu na tymczasowe, bezpieczne inwestowanie.

O czym musisz pamiętać zakładając konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe różni się od standardowego rachunku indywidualnego. Aby w pełni wykorzystać możliwość tej usługi musisz dokładnie poznać umowę jaką nawiążesz z bankiem. Produkty dostępne na rynku bardzo od siebie odbiegają, także pod względem oprocentowania pieniędzy jak i warunków korzystania z konta.

Wiele instytucji ogranicza przelewy, pozwalając na jedną bezpłatną transakcję w ciągu miesiąca - dodatkowo wyłącznie na swoje główne konto. Wszystkie kolejne przelewy są płatne zgodnie z cennikiem, choć oczywiście na rynku są także produkty, które gwarantują dowolną liczbę transakcji bez dodatkowych kosztów.

Otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatne i nie wiąże się z koniecznością wpłacania wyznaczonej sumy pieniędzy. Produkt jest bardzo elastyczny i swoim kontem możesz zarządzać zależnie od swoich możliwości. Dużym atutem usługi jest całkowite bezpieczeństwo środków ulokowanych w banku, podobnie jak w przypadku lokat. Każdy usługobiorca może założyć więcej niż jedno konto, a często także zmieniać ich nazwy w zależności od przeznaczenia z jakim planuje wykorzystać swoje oszczędności. Dzięki temu, rachunek oszczędnościowy jest dobrym sposobem na planowanie większych wydatków i systematycznie odkładanie pieniędzy na konkretny cel.